Kwas hialuronowy w postaci soli sodowej to podstawowy składnik znajdujący się w ludzkim organizmie.

Jego duże ilości są obecne głównie w tkance skórnej, w mazi która okala stawy, a nawet w ciele szklistym oka. Kwas hialuronowy w kosmetyce przez wzgląd na swoje wyjątkowe właściwości ma różnorodne zastosowanie oraz cieszy się olbrzymim zainteresowaniem.

Kluczowym zadaniem kwasu hialuronowego jest zatrzymywanie w komórkach tkanek cząsteczek wody. Właśnie ze względu na tę właściwość od prawidłowego poziomu kwasu zależy jakość naszej skóry. Nie każdy wie, że codziennie około 30% kluczowej dla naszej urody substancji ulega rozpadowi. Organizm sam uzupełnia niedobory cząstek kwasu hialuronowego. Jednak z upływem wieku ta właściwość zmniejsza się przez co pojawiają się ich braki w obrębie całego organizmu rozpoczynające proces starzenia się.

Celem uzupełnienia braków kwasu hialuronowego i zachowania prawidłowego nawilżenia skóry naukowcy z dziedziny kosmetycznej polecają przyjmowanie produktów z jego zawartością.

Kwas hialuronowy do celów urodowych posiada różne źródła pozyskiwania. Na polskim rynku jeszcze jakiś czas temu można było dostać tylko kosmetyki z kwasem wytwarzany z tkanek zwierzęcych. Lecz ze względu na ryzyko wywoływania odczynów alergicznych na rynku sprzedaży znalazły się produkty z kwasem hialuronowym pozyskiwanym ze szczepu bakterii Sterotoccous EQui.

Kosmetyki z kwasem hialuronowym, którego źródłem są bakterie charakteryzuje duża skuteczność, którą jest potwierdzona przez nie tylko wiele badań naukowych lecz również osoby, które poddały się kuracji z ich zastosowaniem. Znajdują zastosowanie nie tylko w postaci kremów, bądź tabletek zażywanych doustnie ale również w salonach kosmetyki estetycznej, gdzie substancje wstrzykiwane są odpowiednio w skórę w celu wypełnienia bądź wygładzenia zmarszczek, poprawienia kształtu twarzy a nawet korekty i wypełnienia ust.

Takie zabiegi ze względu na nieunikniony rozkład kwasu hialuronowego w organizmie nie dają trwałych rezultatów. Efekty zabiegów typy anti-aging utrzymają się w zależności od rodzaju zastosowanego produktu jak również miejsca wypełnienia zazwyczaj od sześciu nawet do dwunastu miesięcy.

Bardzo dobre efekty dają obok kosmetyki estetycznej także tabletki zawierające kwas hialuronowy. Kuracja już po pierwszych miesiącach stosowania przynosi bezinwazyjne i długo utrzymujące się efekty. Znajdujący się w tabletkach kwas na bieżąco uzupełnia brak cząsteczek co w efekcie znacznie utrzymuje nawilżenie tkanki skórnej. Specjaliści od kosmetyki zalecają również krem hialuronowy do stosowania na co dzień.

Efekty stosowanej kuracji zwiększają dodatkowo inne aktywne składniki wchodzące w skład kremów. Tak jak w przypadku tabletek zawarty w kremie kwas hialuronowy w nieinwazyjny sposób nawadnia tkankę skórną skuteczne poprawiając jej kondycję i hamując proces jej starzenia. Jednak, aby kuracja dała dobry efekt należy sięgać po produkty, w których znajduje się wysokiej jakości kwas dostępny na obecnym rynku.